Pat v "Českém šachu"

classic
Přejít na obsah

Pat v "Českém šachu"

HryJinak - deskové hry, které hrajete s lehkostí
28 Říjen 2020
První slovo v nadpisu samozřejmě není oblíbená postava z večerníčků, ale známý šachový termín. Při další sérii zápasů, totiž byla položena zajímavá otázka. Může v "Českém šachu" vzniknout pat? Jak se například řeší situace, kdy se hráč, třeba i cíleně, sám dostane do patu?


Ano, pat vzniknout může, jako je to např. v této hypotetické pozici na šachovnici na straně bílého. Posledním tahem hráč umístil bílého pěšce na e2 a tím se dostal do patové pozice. Jelikož černý následně umístil osmého pěšce, vítězí černé kameny. Pokud by se bílý opět dostal k tahu, partie by skončila remízou, jelikož již nemá žádný možný tah.
Zde je ovšem nutno zdůraznit, že pozice bílého vznikla po 20 tazích, kdežto ukázková pozice černého mohla vzniknout i po pouhých 14 tazích.

Teoreticky tedy v partii "Českých šachů" k patu dojít může. Reálně však pouze v případě, kdy svému soupeři výrazně, možná i nechtěně, k patové pozici pomůžete a pak se o bod klasicky rozdělíte. K remíze může dojít také opakováním tahů, kdy se vyskytne třikrát stejná pozice. Doposud provedené testovací i turnajové zápasy však ukazují, že počet patů nebo remíz, které vzniknout posloupností možných tahů, je v "Českém šachu" reálně nula.

A co vy? Podařilo se Vám někdy při hře "Českých šachů" remizovat patovou pozicí?
Pokud ano, uvítáme pokud nám pošlete záznam Vaši partie.



Baví Vás logické deskové hry? Pokud ano, tak vyzkoušejte novou hru s šachovými figurami. Je to zcela odlišná dimenze hry, než klasické šachy, kterou rozhodně stojí za to vyzkoušet.
Návrat na obsah